top of page

אימון רוחני

בנוסף לעבודתי כפסיכולוג קליני, שהיא בעבורי אימון רוחני, נסיבות חיי הפגישו אותי גם עם תורות רוחניות מן המזרח המובילות אותי בדרכי, מרחיבות ומעמיקות אותה: הבודהיזם והיוגה.

fb cover.jpg
בודהיזם

כמו בכל התורות והמסורות, גם בבודהיזם וביוגה ניתן למצוא זרמים רבים. אחד מהזרמים הגדולים בבודהיזם, אותו אני לומד ומלמד, הוא זרם המהאיאנה. על-פי זרם זה, ההולכת בדרך אינה מסתפקת בשחרור עצמי מסבל, אלא שואפת להביא לשחרור כל היצורים החיים מסבל.

 

עיקרון החמלה הוא מרכזי ביותר בזרם זה, אשר שם דגש על החובה להמשיך ולפעול לטובת כל היצורים בעלי התודעה, כל עוד קיים סבל בעולם. כלומר, זרם זה מדגיש את ההיבט החברתי, וממקם אותו במרכז ה"דרך". 

[פירוש השם "מהיאנה" הוא המרכבה הגדולה: מהא פירושו גדול ו-יאנה פירושו כלי רכב/מוביל/מרכבה. הזרם רואה עצמו כמרכבה גדולה המכילה בתוכה את זרם ה"היניאנה", המתאפיינת בשאיפה לגאולה פרטית של כל אדם. המדיטציות של זרם המהאיאנה –מתרכזות בטיפוח אהבה נדיבה, חמלה, חדווה ותודעה שוות יחס ובפיתוח המידות הטובות: נדיבות, התנהגות מוסרית, סבלנות, מאמץ-נלהב, ריכוז וחוכמה.]

מאז יוני 2014, בעקבות פניה שקיבלתי, אני מנחה בהתנדבות קבוצת מדיטציה (סנגהה) המתאמנת בזרם זה. החל בשנת 2021, עם הבאתה לארץ של התוכנית הבינלאומית "16 הקווים המנחים" (16G), אשר פועלת משנת 2006 בלמעלה מ-20 מדינות, מתאמנת הקבוצה ברוח התוכנית, ששורשיה נטועים עמוק בבודהיזם בכלל ובמסורת המאהיאנה בפרט. התוכנית נותנת כלים מעשיים לשיפור חיי היומיום שלנו. על-ידי התבוננות באופן שבו אנו חושבות/ים, פועלות/ים ומתייחסות/ים לזולת ובאמצעות מדיטציית מיינדפולנס, מדיטציות אנליטיות וכלים נוספים, נוכל לטפח חיים ערכיים מלאי משמעות.

המפגש הקבוצתי מוקדש לאימון במדיטציה, לקריאה משותפת של טקסטים ולשיח פתוח בו ניתן לשתף בחוויות מן התרגול המשותף בקבוצה, מן התרגול האישי ומן הלימוד באופן כללי. על-מנת לאפשר היווצרות של מרחב אינטימי המאפשר העמקה, ההשתתפות בקבוצה מתאימה למי שבאפשרותן להתחייב לתהליך של מספר חודשים לפחות.

הקבוצה נפגשת מדי שבוע בימי שני בין השעות 18:00-19:30 בסטודיו "יוגה רמה" ברחוב השופטים 1 בתל-אביב. מאז היווסדה, על-מנת לטפח את המידה הטובה של הנדיבות, ההשתתפות בקבוצה הינה בתשלום על-פי מידת הרצון והיכולת. כל התרומות מועברות לעמותת "בית חולמים".

יוגה

שביל נוסף אותו זכיתי לגלות ואשר גם בו אני צועד מאז 2006 הוא היוגה. יוגה היא פילוסופיה רוחנית ואימון גופני-רוחני שמקורם בתורות החשיבה ההינדיות. המילה "יוגה" נגזרת משורש המילה הסנסקריטית: יוּג, Yuj שמשמעותה לאחד, לחבר. בדומה לדרך הבודהיסטית, גם למתאמנות בדרך הרוחנית של היוגה שאיפה להשתחרר. היוגה היא מסע פיזי-נפשי-רוחני, שמטרתו להשקיט את תנודות התודעה.

שיטת היוגה בה אני מתאמן היא "איינגר יוגה", כפי שהיא מועברת על-ידי דור ההמשך שטיפח ב.ק.ס איינגר ז"ל, אבי השיטה. עקרון בסיסי בשיטה זו הוא דיוק. האימון בשיטה זו מייצר חוויית יציבות וגמישות פיזית ומנטאלית, משפר את תפקודי מערכות הגוף ותורם לבריאותו ומטפח תודעה מרוכזת, צלולה ושלווה.

שירשאסנה
אדהומוקה וריקשאסאנה
IMG_7696 (2)
פרסריטה פדוטנאסאנה
IMG_7673 (2)
אוטיטה טריקונאסאנה

צילום: עמית גרון

contact
"ספרי לי על הקיום, ביקשה התלמידה מהמורה. יש לי בשורות טובות ובשורות רעות בנוגע לקיום, ענתה לה המורה. הבשורות הרעות הן שהחיים הם כמו נפילה חופשית ללא מצנח. הבשורות הטובות הן, שלא קיימת קרקע..."
bottom of page